Co můžu poradit k rekonstrukci Vašeho bytu?

Byty postavené před dvaceti a více lety doslova volají po úpravách či alespoň malé změně

Problém umakartové koupelny, nevhodně řešené kuchyně, nevyhovující podlahové krytiny, nekvalitně tapetovaných stěn a jiné zápory panelákových bytů zná každý. Zbývá jen pustit se do úprav. Chcete-li ke změnám v bytě přistupovat systematicky, začněte od vstupních dveří. Bezpečnost domova je na prvním místě a rozhodně není výhodné ušetřit několik tisíc na bezpečnostních dveřích. Předsíň nebo vstupní hala je prostor prvního kontaktu s bytem. Mnohdy stačí vyměnit linoleum za dlažbu a sladit s ní barvy na stěnách. Nevyhovující nebo věčně problémová koupelna bývá trnem v oku snad každého z nás. Pamatujte, že i malá koupelna se dá vyřešit velkoryse a nápaditě. Rozhodnutí, zda spojit koupelnu a WC v jednu místnost, nebo je nechat oddělené a neztratit tak cenné soukromí, zůstává na obyvatelích bytu. Podobně se nedá univerzálně určit, jestli je lepší vana rohová, klasická, nebo sprchový kout. Je však zapotřebí zvážit klady a zápory všech těchto řešení. Z praxe vím, že se v rodině názor na dané téma může velmi různit a obvykle vyhrává silnější jedinec. Co je centrem Vašeho bytu? Žijete hlavně v obývacím pokoji nebo v kuchyni? Pokud celá Vaše rodina žije ráda pohromadě a máte rádi společenský život, pak není co řešit. Už odstraněním dveří a zárubně (může se vytvořit klenba) mezi kuchyní a obývacím pokojem a sjednocením podlahové krytiny se získá větší a opticky propojený prostor. Někdy je dobré odstranit i část dělící stěny. Určitě je v mnoha směrech lepší strhat tapety a byt vyštukovat. Stěny se vyhladí, sjednotí a vhodnou malbou zkrášlí. Na závěr několik triků jak byt zvětšit, alespoň opticky:

  • do celého bytu dát stejnou podlahovou krytinu bez dveřních prahů. Byt potom působí kompaktně, jako jediný celek.
     
  • dalším trikem je správné používání barev. Prostory lze spojit stejnými nebo sladěnými barvami; použitím kontrastní barvy se mohou některé části oddělit nebo zdůraznit. Například dlouhý a úzký pokoj můžeme zkrátit použitím tmavé barvy na kratších stěnách a rozšířit světlými tóny na stěnách delších.
     
  • máte-li byt zastavěný skříněmi, určitě se bude zdát menší než sousedův se stejnou plochou. Řešením jsou vestavěné skříně se světlými anebo zrcadlovými stěnami.

Možností, jak svoje bydlení i v panelákovém bytě udělat krásnější, pohodlnější a praktičtější je mnoho, jen se nebát. Popusťte uzdu své fantazii, inspirujte se, zavolejte si na pomoc odborníka. Výsledek bývá mnohdy překvapivý. Potom se jistě budete každý den těšit domů, protože hezké a příjemné prostředí Vás bude nabíjet pozitivní energií.

Jaroslav Derka

 
zavřít okno